Hela 30 procent fler kryssningsresenÀrer Àn förra Äret kommer till huvudstaden i sommar.
â Stockholm Ă€r mycket populĂ€rt och rĂ€knas som en av âBig fiveâ tillsammans med Helsingfors, Tallinn, Sankt Petersburg och Köpenhamn sĂ€ger Henrik Ahlqvist, kryssningsansvarig Stockholms Hamnar.
Köper mest kaffe
Enligt Visit Stockholm berĂ€knas kryssningspassagerarna komma att spendera runt 600 miljoner kronor i Ă„r. I samma veva som dessa siffror slĂ€pptes kom en norsk studie som visar att kryssningsturister som gĂ„r i land i snitt spenderar 250 kronor per person â varav det mesta pĂ„ kaffe.
Skillnaden emellan Visit Stockholms berÀkningar och den norska studien visar att de som bara gÄr i land utan övernattning spenderar mindre, varvid de som bor pÄ hotell naturligtvis lÀgger mer av sin reskassa pÄ plats.
Ett steg i att fÄ turister att spendera mer pengar Àr att locka dem till att stanna lÀngre i Stockholm.
â BĂ„de Stockholms Hamnar och vi pĂ„ Visit Stockholm arbetar mycket med att öka antalet turnarounds â alltsĂ„ kryssningar som börjar eller slutar i Stockholm. Det Ă€r det mest pĂ„tagliga sĂ€ttet att fĂ„ snabba resultat pĂ„, sĂ€ger Thomas Andersson, vd pĂ„ Visit Stockholm.
ĂstersjöomrĂ„det Ă€r idealt för kryssningar. Det tycker Henrik Ahlqvist som nĂ€mner bra shopping och att det Ă€r enkelt att göra kryssningsturer dĂ„ man kan komma till en ny huvudstad varje dag. Men det finns Ă€ven andra faktorer som ligger bakom ökningen till just Stockholm.
â Vi kan se att den geopolitiska situationen pĂ„verkar var folk vill kryssa. I dagslĂ€get Ă€r omrĂ„dena runt östra Medelhavet och norra Afrika oroliga och dĂ€rför dras fler till Ăstersjön, sĂ€ger Henrik Ahlqvist.
BokningslÀget fortsatt positivt
Flera stora kryssare vÀntas anlÀnda till Stockholms hamnar i sommar dÀr det största fartyget Àr Norwegian Getaway. Med sina 325 meter och 1646 besÀttningsmedlemmar kan jÀtten ta emot 3946 gÀster. Fartyget kommer att göra stopp i Stockholm under maj, augusti och september. Det ökade antalet resenÀrer som bÄde Norwegian Getaway och de andra kryssarna medför sÀtter press pÄ besöksnÀringen, men det Àr inget som oroar.
â Stockholm Ă€r en stor stad och det ska inte vara nĂ„gra problem att klara av detta, sĂ€ger Henrik Ahlqvist.
Den positiva prognosen för omrÄdet verkar dessutom hÄlla i sig. För bÄde 2018 och 2019 ser bokningslÀget lika bra ut som i Är.